X
CALL CENTER 444 0 150 0 850 460 0 150
REZERVASYON
ASSOS
Canakkale ilinde bulunan Assos(Behramkale)un tarihi M.Ö2000 yıllarına kadar dayanmaktadır. Edremit Körfezi'nin kuzeyinde deniz kıyısında bir volkan konisinin üzerinde kurulmuş olan ASSOS kenti kuzeyinde arkasını ünlü İDA Dağı ( bugünkü Kazdağı ) na dayamakta ve karşısında Lesvos (Midilli ) Adası bulunmaktadır. Bölgenin iskan görmeye başlamasının ilk Tunç Çağı sonlarına dayandığı yüzeyde ele geçen arkeolojik kalıntılar göz önünde tutularak söylenebilir.

M.Ö1000 yıllarında Lesvos (Midilli) adasından gelenler tarafından Aiol kolonisince kuruldugu bilinmektedir. Assos'un en güçlü dönemi M.Ö 1000 – 560 yılları arasıdır ve bu dönemde Assos Troas Bölgesinin en önemli kentidir. M.Ö VI yüzyılda Lidyalılar'ın ve Persler'in egemenligine giren Assos ,M.Ö. V.yüzyılda bircok Batı Anadolu kenti gibi Attik Delos (Deniz Birligi)'a uye olmustur.Buyuk Iskender'in Asya seferi ile Makedonya hakimiyetine giren kent,Iskender 'in olumunden sonra sırasyla;Bergama Krallıgı,Roma Imparatorlugu ve Bizans hakimiyetinde kalmıs ve I. Murat doneminde Osmanlı toprakları icerisinde yerini almıstır. 235 metre yuksekligindeki Andezit taslardan olusan tepe uzerinde kurulan Assos Antik Kenti; Cin Seddi kadar ozenle yapılmıs,yer yer yuksekligi 20 metreye ulasan 8 kule ve 12 degisik kapının yer aldıgı yaklasık 3200 metrelik surlarla cevrelenmistir.

Dünyada felsefenin öncüsü ünlü Aristoteles'in Assos 'a ilk gelişi Perslere karşı M.Ö 405 yılında Aigospotamos savaşından sonra Ispartalılar 'ın desteği ile bir Oliarşi Döneminin yönetiminin kurulmasının ardına denk gelir. M.Ö 348 – 345 yılları arasında o dönemin Tiran'ı çok yakın arkadaşı olan Hermias tarafından davet edilen Aristo ; bu dönemden sonra bölgede uzun bi süre kalıp felsefe okulu kurarak dersler vermeye başlamıştır.

Athena Tapınagı, Gymnasium,Agora,Hamam ve Tiyatro'nun bulundugusehir ile Antik Liman,Mendirek ve Antrepo benzeri yapılardan olusan Assos Turkiye'nin gorulmeye deger en onemli tarihi bolgelerindendir
Bir rivayete gore ; Assos Kralı Hermias'ın kız kardesi Pythias 'ın guzelligi dillere destandır…

Pythias'ı gorenler onu bir daha akıllarından cıkaramamaktadırlar…Unlu dusunur Aristo,Hermias'ın okul arkadasıdır. Hermias ,Aristo'yu Assos 'a davet eder,bu daveti karsılıksız bırakmayan Aristo da, yemekte Pythias'ı gorur gormez asık olur ve yemekten icmekten kesilir,bunun uzerine Hermias,Assos'ta bir okul actıgı takdirde kız kardesini Aristo'ya verecegini vaat eder. Ve hikaye mutlu sonla biter, Aristo ile Pythias evlenir ve Felsefe Okulu Kurulur.M.Ö348-345 yılları arasında Aristo burada Erdem'e Ovgu isimli eserini hazırlamıstır.
Assos Nazlıhan Spa Hotel

Assos-İskele Mevkii Behramkale Ayvacık / ÇANAKKALE

T (0286) 721 73 85 - 86

E info@assosnazlihanspa.com
Düşünceleriniz bizim için önemli
Bizi Takip Edin